Σαλατες
- Details
- Hits: 2154
Μου αρέσουν πολύ οι φρέσκες σαλάτες με δροσερά ολόφρεσκα λαχανικά αλλά και αυτές με τα βραστά λαχανικά και τους απίθανους συνδυασμούς υλικών. Αποφεύγω ωστόσο την ανάμιξη πολλών υλικών για να μη χάνεται η ισορροπία της γεύσης.Μια υπέροχη σαλάτα όπου οι βραστές πατατούλες και τα βραστά αυγά με λίγο τριμμένο καρότο και μια όξινη γεύση λεμονιού και μαγιονέζας απογειώνουν τον ουρανίσκο . Τόσο απλά , τόσο “μαμαδίστικα” όπου δε θα προσθέσω ούτε μια κούπα αναμικτα λαχανικά , ούτε αγγουράκι τουρσί , ούτε ψιλοκομμένες πιπεριές , ούτε μπιζέλια και καλαμπόκι , ούτε τριμμένο τυρί. Η συγκεκριμένη σαλάτα είναι η έμπρακτη εφαρμογή των λόγων μου. Λίγα , απλά , εκλεκτά υλικά , μια απλή ανάμιξη και το θαύμα έγινε!
Υλικά
- Details
- Hits: 10438
Αν άρχιζα και πάλι να γράφω για το πόσο χρήσιμα είναι τα ρεβύθια στον οργανισμό μας και για το τί προσφέρει ο σολομός με τα Ω-3 λιπαρά….θα ήμουν τουλάχιστον βαρετή. Αν σας γράψω όμως για μια σαλάτα με υπέροχη λεμονάτη γεύση που σε γεμίζει αρώματα και χυμούς από την πρώτη πιρουνιά και κάνει το ουρανίσκο να ευφραίνεται από το συνδυασμό του σολομού με τον άνιθο την κάππαρη και την διακριτική γεύση του ρεβυθιού….προσθέτοντας και τη χρωματική πανδαισία του πιάτου αυτού , νομίζω πως σας πείθω άνετα να την δοκιμάσετε!
Δείτε τη :
Υλικά:
- Details
- Hits: 173
Δεν είναι κάτι σπουδαίο η διαδικασία ετοιμασίας για τη σαλάτα αυτή, ούτε η συνταγή είναι κάτι δύσκολο, αλλά το συγκεκριμένο συνδυασμό λαχανικών και το αποτέλεσμα το λατρεύω και το προτείνω με πάθος. Τολμώ να πω πως αυτή η σαλάτα είναι στην πρώτη γραμμή των προτιμήσεων μου και δεν έχω καλύτερη πρόταση σαν συνοδευτικό για ψητά κρέατα ή ψάρια και θαλασσινά αλλά και σαν πλήρες γεύμα μαζί με δυο αυγά βραστά, τυρί φέτα ή λίγα όσπρια.
Τα μόνα πράγματα που πρέπει να προσέξουμε είναι η επιλογή ενός καλού ξυδιού κι η σωστή ώρα βρασμού ώστε τα λαχανικά να κρατούν τη φρεσκάδα τους.
Υλικά:
- Details
- Hits: 5340
Υπέροχη , απολαυστική και με άρωμα εξοχής η σαλάτα αυτή είναι από τις αγαπημένες μου! Αν έχω ένα τέτοιο πιάτο δε θέλω τίποτε άλλο! Σκέτη ή σαν συνοδευτικό με ψάρι , άλλα θαλασσινά ή κρέας είναι υπέροχη! Μου θυμίζει κάτι μεσημέρια καλοκαιριού στο εξοχικό του χωριού μας που η σαλάτα αυτή , σε διαστάσεις γίγας…δεν έλειπε ποτέ και πάντα εξαφανιζόταν σε χρόνο ρεκόρ. Είναι ιδανική για τις περιόδους νηστείας ή για όσους κάνουν ειδική διατροφή ή δίαιτα ή πολύ απλά για αυτούς που θέλουν να απολαμβάνουν τα προϊόντα της γης με τον πιο απλό και γευστικό τρόπο!
- Details
- Hits: 5223
Από τη στιγμή που ξεκίνησα να "γράφω" συνταγές έλεγα : Θα φτιάξω και τη χωριάτικη σαλάτα! Και να λοιπόν που ήρθε η ώρα! Τι πιο απλό , τι πιο εύκολο , τι πιο συνηθισμένο;…Έλα όμως που όταν έγραψα την επικεφαλίδα κόλλησα! Τώρα, τι να γράψω;;; από που να αρχίσω και που να τελειώσω;;; πώς να περιγράψω ένα τέτοιο θρυλικό πιάτο που κλείνει μέσα του μια ολόκληρη ιστορία γενεών και γενεών , που περιέχει όλα τα αγαθά της Ελληνικής γης, όλα τα χρώματα και τα αρώματα …...και που η γεύση της και η απόλαυσή της δεν περιγράφονται με λόγια….Κρατώ λοιπόν την ψυχραιμία μου και προσπαθώ να την περιγράψω απλά και ζωντανά όπως της αρμόζει:
Δείτε τη :
Υλικά:
- Details
- Hits: 276
Για τη γεύση αυτής της σαλάτας δεν το συζητώ , ούτε για τον διατροφικό της πλούτο…Το μόνο που έχω να επισημάνω επιπλέον είναι ότι αυτός ο συνδυασμός χρωμάτων της σαλάτας αυτής μου φτιάχνει τη διάθεση και με γεμίζει θετική ενέργεια. Είναι το βαθύ πράσινο του σπανακιού και το λαμπερό ρουμπινί του παντζαριού που ταιριάζουν απίστευτα. Τα καρύδια και το τυρί φέτα…απλά συμπληρώνουν την απόλαυση.
Υλικά: