Κεικ
- Details
- Hits: 15
Το banana bread ή όπως το λέμε εμείς “κέικ μπανάνας” κυκλοφορεί ευρέως κι υπάρχουν ένα σωρό συνταγές, ένα σωρό προτάσεις, ένα σωρό παραλλαγές αφού το συγκεκριμένο κέικ είναι πραγματικά πολύ καλό και ιδιαίτερα αγαπητό με γάλα ή γιαούρτι, με καρύδα ή ανανά με frosting ή με μια μπανάνα διχοτομημένη κάθετα στην επιφάνεια, με σοκολάτα ή καρύδια ή ακόμα και με καραμέλα. Σχεδόν όλες τις παραπάνω συνταγές τις φιλοξενώ στο site μου κι είναι όλες διαλεκτές. Σήμερα όμως θα φτιάξουμε το δικό μου banana bread έτσι όπως το πειραματίστηκα και όπως μου αρέσει: Χωρίς ζάχαρη, με χαρουπόμελο , με αλεύρι ολικής άλεσης, με τριμμένο αμύγδαλο, νιφάδες καρύδας και κομμάτια σοκολάτας. Δοκίμασέ το και πες μου…
Υλικά:
- Details
- Hits: 147
Αυτό το κέικ δεν το φτιάχνω συχνά γιατί είναι “η καταστροφή μου”. Είναι το απόλυτο banana bread με τις τέλειες αναλογίες, την τέλεια γεύση και την τέλεια ζουμερή υφή και τα κομμάτια σοκολάτας να την απογειώνουν καθώς λιώνουν απολαυστικά σε κάθε μπουκιά…Όταν το φτιάχνω , το κατασπαράζω όλο μόνη μου κι αυτό είναι το αρνητικό του σημείο. Αν εσύ καταφέρνεις να κάνεις ελιγμό και να αποφύγεις αυτή την παγίδα, κατά τ’ άλλα στο συνιστώ με κλειστά μάτια.
Υλικά:
- Details
- Hits: 14328
Ωραία λοιπόν το παραδέχομαι πως το κέικ είναι μια από τις μεγάλες μου αγάπες . Νιώθω πως το κέικ με τα υλικά που χρησιμοποιούμε κατά περίπτωση σηματοδοτεί την κάθε εποχή . Το φθινόπωρο τα κέικς με φρούτα εποχής δίνουν και παίρνουν , το χειμώνα τα περισσότερα μυρίζουν λεμόνι , πορτοκάλι , κανέλα και άλλα μπαχαρικά , την άνοιξη λίγες φράουλες ή κεράσια θα "γεμίζουν" πάντα το κεκάκι μου! Και κάπως έτσι , πάντα υπάρχει ένα αρωματικό , αφράτο , νόστιμο , αγαπημένο , μαμαδίστικο , γλυκό κολατσιό (και λίγα είπα) πάνω στο τραπέζι της κουζίνας έτοιμο να συνοδεύσει το πρωϊνό ή το απογευματινό μας ρόφημα . Το σημερινό κέικ έχει γεύση από μήλο , μπανάνα και την αγαπημένη σοκολάτα…
Δείτε το :
- Details
- Hits: 6010
Αυτά τα δύο υλικά , δεν ξέρω γιατί , τα προτιμώ ζευγάρι. Μου αρέσει το “πάντρεμά” τους και τώρα , καθώς είναι η εποχή τους σκέφτηκα να τα χρησιμοποιήσω για να φτιάξω ένα αρωματικό και νόστιμο κεκάκι για το πρωινό μας! Έβαλα και λίγο εκχύλισμα πικραμύγδαλου, καβούρδισα ελαφρά τα αμύγδαλά μου ώστε να χαρίσουν όλη τη γεύση κι όλο το άρωμά τους κι έτσι το απλό και ταπεινό κεκάκι μου μεταφορφώθηκε σε ένα πολύ ιδιαίτερο και πεντανόστιμο γλύκισμα…Τα κεράσια, δεν αποτέλεσαν "το κερασάκι στην τούρτα" μα τον ζουμερό και νόστιμο καρπό που απογείωσε τη γεύση και την υφή του κέικ.
Δείτε το :
- Details
- Hits: 6785
Δεν έχω πολλά και μεγάλα λόγια να πω γι’ αυτό το κεκάκι . Είναι απλό , ταπεινό χωρίς περιζήτητα υλικά και εκρήξεις στον ουρανίσκο ή κάτι υπέροχες εκπλήξεις από εκείνες που δαγκώνεις μια μπουκιά κι από το εσωτερικό ξεπηδά μια κολασμένη γέμιση. Δεν έχει ούτε ένα γλάσο να το περιλούζει και να το κάνει πιο ευφάνταστο. Το μόνο αξεπέραστο στοιχείο που το κάνει όντως δελεαστικό είναι το αγαπημένο , το λατρεμένο άρωμα λεμονιού που κατά τη γνώμη μου συναγωνίζεται την ερωτεύσιμη σοκολάτα. Δεν είναι και λίγοι αυτοί που βάζουν στην πρώτη τους προτίμηση το μαγικό αυτό θαύμα της φύσης και από αυτούς τους φανατικούς υποστηρικτές είμαι κι εγώ. Κεκάκι με λεμόνι λοιπόν , λιτό και υπέροχο , πανέμορφο και γοητευτικό, όπως ο λεμονανθός!
- Details
- Hits: 128
Δεν ξέρω αν πρέπει να το αναφέρω με θετικό πρόσημο το γεγονός ότι σήμερα θα φτιάξουμε ατομικά, μικρά, αφράτα και πεντανόστιμα μηλοπιτάκια κι ο λόγος είναι ότι γίνονται ανάρπαστα, καταναλώνονται με ευκολία και δε σταματάς ποτέ στο ένα…Από αυτή την άποψη, αν είσαι σε διατροφή, άλλαξε σελίδα αλλά αν είσαι υπό έλεγχο, προχώρησε στην αναζήτησή των υλικών και σήκωσε τα μανίκια σου και δε θα το μετανιώσεις. Είναι διασκεδαστικά στην εκτέλεσή τους, πανέμορφα στην όψη τους και εθιστικά στη γεύση τους. Τα φτιάχνω και τα ξαναφτιάχνω σε κάθε περίπτωση και πάντα με βγάζουν ασπροπρόσωπη.
Υλικά για τη ζύμη: